پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز
صفحه اصلي          آلبوم تصاوير          دريافت فايل          بخشنامه ها          تالارهای گفتگو          درباره ی ما          تماس با ما          اطلاعات دفاتر اسناد رسمي          واحد های جامعه          تشخيص صحت كدملي

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ؛ چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد ، قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند ...
  اتوماسیون اداری
  دریافت VPN
  سخن بزرگان
 

  جامعه استان البرز

 

 

  مراکز درمانی طرف قرارداد با کانون البرز
  امکانات جانبی
  دریافت teamviewer
  راهنمای گواهی امضاء الکترونیک
  فهرست
   ورود
  جديدترين مقالات
  پیوندهای مرتبط
  فرم تصديق اصالت اوراق دفاتر اسناد رسمي
  معرفی واحدها
  شناسه ملی

  نظر مشورتی واحد حقوقی
اخبار روز


1- باعنایت به اینکه مطابق بخشنامه شماره 91/95316 مورخه 91/5/18 سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادارات ثبت مکلفند پس از پاسخ استعلام از طریق شبکه نسبت به ارسال برگه پاسخ از طریق پست به دفاتر اسنادرسمی اقدام نمایند.لکن باعنایت به اینکه هیچ پاسخ فیزیکی از سوی استانهای خارج از حوزه ثبتی به دفاتر ارسال نمی گردد تکلیف دفاتر اسناد رسمی درخصوص تنظیم سند بدون دریافت پاسخ فیزیکی اعلام فرمایید؟

پاسخ :

با عنایت به تکلیف بند «م» ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران که مقرر می دارد : "... سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است ... نسبت به الکترونیکی کردن کلیه مراحل ثبت معاملات تا پایان سال دوم برنامه اقدام کند به نحوی که امکان پاسخ آنی و الکترونیک به استعلامات ثبتی و ثبت آنی معاملات ... فراهم شود" و نظر به هدف قانونگذار به منظور تسریع درامور ثبتی و حذف مراحل مکاتبات کاغذی و وقتگیر و تکریم ارباب رجوع ، به نظر می رسد دفاتر اسناد رسمی باتوجه به غرض مقنن نیازی به مکاتبه فیزیکی نداشته و با پاسخ الکترونیکی نیز می توانند نسبت به تنظیم سند اقدام نمایند.

 

2-آیا با گواهی حصروراثت محدود تا ارزش سی میلیون ریال می توان نسبت به انتقال ماترک متوفی بیش از مبلغ مذکور اقدام نمود؟

پاسخ :

نظر به اینکه هدف مقنن از وضع ماده 364 قانون امور حسبی درخصوص نصاب ماترک ،حفظ حقوق کلیه وراث بوده و از آنجایی که صدور گواهی حصروراثت مستلزم طی تشریفات خاصی می باشد، لذا تنظیم سند نسبت به ماترک بیش از سی میلیون ریال مستند به گواهی حصروراثت کمتر از مبلغ سی میلیون ریال فاقد وجاهت قانونی می باشد.

 

3- آیا ملاک محاسبه و تعیین ارزش ریالی گواهی حصر وراثت محدود به مبلغ ارزش معاملاتی تعیینی توسط اداره امورمالیاتی می باشد باارزش واقعی ماترک؟

پاسخ :

مستند به ماده 32 قانون مالیاتهای مستقیم مأخذ ارزیابی املاک اعم از عرصه یا اعیان ارزش معاملاتی ملک می باشد فلذا محاسبه ارزش ریالی گواهی حصروراثت موضوع ماده 364 قانون امور حسبی از نظر ملاک تنظیم سند محدود به مبلغ ارزش معاملاتی توسط اداره امور مالیاتی می باشد.

admin در تاريخ یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۴ · 0 نظر · 2441 تعداد بازديد · نسخه چاپي
  نظرات
هيچ نظري ارسال نشده است
  ارسال نظر
لطفاً براي ارسال نظر ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد
  امتياز
اين گزينه فقط براي كاربران عضو در نظر گرفته شده است

لطفا وارد سيستم كاربري خود شده و يا ثبت نام كنيد.

تا كنون امتيازي داده نشده است.




1390 ©
تمامی حقوق این سایت محفوظ و منوط به جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز می باشد.
طراحی و توسعه توسط شرکت پادسان سیستم