پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۴
جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز
صفحه اصلي          آلبوم تصاوير          دريافت فايل          بخشنامه ها          تالارهای گفتگو          درباره ی ما          تماس با ما          اطلاعات دفاتر اسناد رسمي          واحد های جامعه          تشخيص صحت كدملي

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ؛ چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد ، قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند ...
  اتوماسیون اداری
  دریافت VPN
  سخن بزرگان
 

  جامعه استان البرز

 

 

  مراکز درمانی طرف قرارداد با کانون البرز
  امکانات جانبی
  دریافت teamviewer
  راهنمای گواهی امضاء الکترونیک
  فهرست
   ورود
  جديدترين مقالات
  پیوندهای مرتبط
  فرم تصديق اصالت اوراق دفاتر اسناد رسمي
  معرفی واحدها
  شناسه ملی

  روابط­ عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، به اظهارات اخیر رئیس اتحادیه مشاوران املاک درخصوص «عقد تعهدی» و «عقد تملیکی» پاسخ داد
اخبار روز

روابط­ عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، به اظهارات اخیر رئیس اتحادیه مشاوران املاک درخصوص «عقد تعهدی» و «عقد تملیکی» پاسخ داد

روابط­ عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، به اظهارات اخیر رئیس اتحادیه مشاوران املاک درخصوص «عقد تعهدی» و «عقد تملیکی» پاسخ داد

روابط­ عمومی کانون سردفتران و دفتریاران درخصوص گفتگوی رئیس محترم اتحادیه مشاورین املاک با روزنامه دنیای اقتصاد که در تاریخ شنبه 11 آذر منتشرشده بود، واکنش نشان داد.

 در اطلاعیه روابط­ عمومی کانون سردفتران و دفتریاران درباره­ فعاليت بنگاه‌هاي مسكن آمده است: «كسي بر آن نيست كه اين صنف را حذف كند يا ضرورت وجودي آنها را انكار. اشكال در جائي است كه مشاورين املاك خارج از حيطه تخصص خود و در حوزه علم حقوق كه حيطه فني كارشناسان حقوقي است اظهار نظر مي­ کنند.»

 در متن اطلاعیه روابط­ عمومی کانون سردفتران و دفتریاران درباره­ی اظهارات مصطفی قلی خسروی رئیس اتحاديه مشاورين املاك درخصوص عقد «تعهدی» و «تمليكي»، آمده است:

 «­­در اينكه مشاورين املاك يكي از صنوفي است كه در جامعه وجود دارد و در قبال ارائه خدمات، دستمزد دريافت مي­ كند شكي نيست و كسي بر آن نيست كه اين صنف را حذف كند يا ضرورت وجودي آنها را انكار. اشكال در جائي است كه مشاورين املاك خارج از حيطه تخصص خود و در حوزه علم حقوق كه حيطه فني كارشناسان حقوقي است اظهار نظر مي­ کنند. شاهد مدعا، همين اظهارات رياست محترم اتحاديه مشاورين املاك است كه با عنوان كردن عقد «تعهدي» و «تمليكي»، حيطه­ی وظيفه مشاورین املاک را تنظيم سند عقود تعهدي مي­ دانند درحالیکه اولا در مورد اموال غيرمنقول، به صراحت ماده 46 قانون ثبت،كليه عقود و معاملات مربوط بايد به موجب سند­رسمي باشد اعم از عقود عهدي و تمليكي. ثانياً اگر مشاورين املاك صلاحيت تنظيم اسناد عقود عهدي را داشته باشند لابد بايد كليه تعهدات قراردادي و صلح­نامه­ ها نيز در حيطه وظيفه آنها باشد. بنابراین باید دقت شود که به موجب قانون، اسناد راجع به اموال غيرمنقول بايد در دفاتر اسناد­رسمي به ثبت برسد.­»

 

در این اطلاعیه همچنین درخصوص آنچه ازسوی مصطفی قلی خسروی به «­ناز و كرشمه سردفتران» تعبیرشده، آمده است: «­واضح است که «­تشريفات تنظيم و ثبت سند­رسمي» به­ موجب قانون و در راستاي اجراي قانون است؛ نه ذره­ ای بیشتر و نه ذره­ ای کمتر، و نسبت دادن «ناز و کرشمه» به «تشریفات قانونی» برای صدور سند، حتما از نگاه مراجع ناظر در قوای مقننه و قضائیه دور نخواهد ماند.»

 

روابط­ عمومی کانون سردفتران در این­ باره که در جاي ديگری از اظهارات ایشان گفته­ شده: «­متعاملين به مشاوران املاك در خصوص قراردادهاي منعقده مستغلات اعتمادي بالايي دارند؛ چرا كه لسان او به لسان متعارف جامعه نزديك‌تر است­» آورده است: «­اتفاقاً همه­ مشكل از همین «­لسان­» ناشي مي‌شود كه به اقرار رئیس محترم اتحادیه مشاورين املاك، قراردادهاي عادي به لسان ايشان تنظيم مي­ شود و چون تخصص حقوقي ندارند می­تواند معاملات را دچار اشكال سازد به نحوي كه اكنون بيش از 30% دعاوي مطروحه در دادگستري ناشي از همين اسنادي است كه به لسان ايشان نوشته شده است.­»

 

کانون سردفتران و دفتریاران در این اطلاعیه درباره­ دیگر اظهارات رئیس اتحادیه مشاورین املاک درباره­ «­قراردادهاي بيع مستغلات­» گفته است: «اظهارنظر ايشان را بنگريد كه مي­ گويند: «­از لحاظ ماهوي افراد براي انعقاد و يا عدم انعقاد قرارداد در جامعه آزادند و از لحاظ شكلي نيز اصل بر رضايي بودن صورت قرارداد است كه اين موارد هر دو (­ماهيتاً و شكلاً­) در مرحله انعقاد قرارداد ظهور پيدا مي­ كند.­» اجمالاً اشاره می­ شود که 1- آزادي انعقاد قرارداد ارتباطي به ماهيت قرارداد ندارد.آزادي اراده در مرحله قبل از قرارداد است و ماهيت قرارداد پس از انعقاد تحقق مي­ يابد؛ 2- «رضائي بودن قراردادها­» که از لسان ایشان بیان شده، در علم حقوق مربوط به ماهيت قرارداد است نه شكل و صورت آن؛ اي­ كاش ايشان قبل از بيان یک مطلب حقوقي با یک كارشناس حقوقي مشورت مي­ كردند.

و باز در بيانات خود فرموده­ اند كه «­در مورد قراردادهاي بيع مستغلات تا زماني كه عقد، ضمن سند­رسمي(­كه اين عمل توسط سردفتران صورت مي‌گيرد­) درج نگردد موضوع قرارداد در نزد مقام‌هاي دولتي و حاكميتي مقبول نيست؛ لذا قراردادهاي منعقده در دفاتر مشاوران املاك يك عقد تعهدي محسوب مي‌گردد­». به اين مطلب نيز اشكالات متعدد حقوقي وارد است اولاً بيع مستغلات ضمن سند­رسمي درج نمي­شود و خود، موضوع سند است؛ ثانياً اگر به گفته حقّه­ خود ایشان اين قرارداد نزد مقام­هاي دولتي و حاكميتي مقبول نيست، پس این قرارداد چه اعتباري دارد؟ و براي چه تنظيم مي­ شود؟ و چه اثر حقوقي بر آن مترتب است؟

 و سوم اینکه نتيجه­ گيري ایشان از اين مقدمه آن است كه هر عقدي كه نزد مقام­هاي دولتي و حاكميتي مقبول نيست عقد تعهد محسوب است كه اين امر واضح البطلان است و همه آنچه در مصاحبه ايشان بيان شد مثبت این مدعاست كه هرگاه مشاورين املاك در حيطه تخصصي حقوق دخالت نمايند مصداق «­خط غلط، معنی غلط، املا غلط، انشا غلط!­» است.­»

admin در تاريخ دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۴ · 0 نظر · 2467 تعداد بازديد · نسخه چاپي
  نظرات
هيچ نظري ارسال نشده است
  ارسال نظر
لطفاً براي ارسال نظر ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد
  امتياز
اين گزينه فقط براي كاربران عضو در نظر گرفته شده است

لطفا وارد سيستم كاربري خود شده و يا ثبت نام كنيد.

تا كنون امتيازي داده نشده است.
1390 ©
تمامی حقوق این سایت محفوظ و منوط به جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز می باشد.
طراحی و توسعه توسط شرکت پادسان سیستم