یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۸
جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز
صفحه اصلي          آلبوم تصاوير          دريافت فايل          بخشنامه ها          تالارهای گفتگو          درباره ی ما          تماس با ما          اطلاعات دفاتر اسناد رسمي          واحد های جامعه          تشخيص صحت كدملي

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ؛ چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد ، قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند ...
  اتوماسیون اداری
  دریافت VPN
  سخن بزرگان
 

  جامعه استان البرز

 

 

  مراکز درمانی طرف قرارداد با کانون البرز
  امکانات جانبی
  دریافت teamviewer
  راهنمای گواهی امضاء الکترونیک
  فهرست
   ورود
  جديدترين مقالات
  پیوندهای مرتبط
  فرم تصديق اصالت اوراق دفاتر اسناد رسمي
  معرفی واحدها
  شناسه ملی

  نظرات مشورتی واحد حقوقی 91/9/20
اخبار روز

 

 نظرات مشورتی واحد حقوقی

 

1-  چنانچه موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل را از خود سلب و ساقط نماید آیا ارائه عقد خارج لازم به دفترخانه جهت درج شرط فوق در عقد وکالت لازم است یا خیر؟

 پاسخ 

  نظر به اینکه مطابق نص صریح ماده 70 قانون ثبت سندی که مطابق قوانین به ثبت رسیده باشد رسمی و تمام محتویات و مندرجات آن معتبر خواهد بود بنابراین همین قدر که طرفین در وکالتنامه رسمی قید و اقرار و اعتراف نمایند که ضمن عقد خارج لازمی بین آنان شرط بلاعزل بودن وکیل از طرف موکل شده است برای بلاعزل بودن وکیل کافی است و دلالت دارد که شرط مذکور ضمن عقد لازمی درعالم خارج به وقوع پیوسته است و نیازی به نوشتن عقد خارج لازمی که طرفین شفاهاً و یاکتباً در بین خود منعقد کرده اند درمتن وکالتنامه به استناد مواد 10 و 679 قانون مدنی و نظریه شماره 713/7 مورخه 5/3/60 اداره کل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه نمی باشد.

2-   چنانچه احدی از طرفین سند فی المجلس از امضای سندخودداری و طرف دیگر ذیل اسناد و دفاتر را امضاء نماید تکلیف دفترخانه دراین خصوص چگونه است.

 پاسخ 

با عنایت به اینکه مطابق ماده 19 قانون دفاتر اسناد رسمی ، اسناد باید پس از تنظیم و ثبت در دفتر و انجام سایر تشریفات به تصدیق و امضای اصحاب معامله برسد و متعاملین نیز باید دریک جلسه ذیل اسناد و دفاتر را امضاء نمایند بنابراین در صورت امضای احدی از متعاملین امتناع و انصراف طرف دیگر و اطمینان از عدم امضای فرد منصرف یا مستنکف، سردفتر علت عدم امضای ایشان را ذیل ثبت دفتر قید و امضاء می نماید و نیز ارائه رونوشت از ثبت سند ما را الذکر با ذکر علت نقص بلامانع است.

3- چنانچه از سوی دادگاه مقرر گردد نسبت به انتقال محکوم به بنام محجور (محکوم له) در دفاتر اسناد رسمی اقدام شود آقا قیم بدون کسب تکلیف از دادستان حق امضای ذیل اوراق و اسناد و دفاتر را دارد یا خیر؟

پاسخ 

  نظر به اینکه فلسفه وجودی اذن و اجازه دادستان درخصوص اموال محجور حفظ حقوق نامبرده بوده و در فرض سوال با صدور حکم از سوی دادگاه مصلحت صغیر رعایت گردیده بنابراین نیازی به کسب اجازه مجدد از دادستان نمی باشد.

admin در تاريخ چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۲ · 0 نظر · 2642 تعداد بازديد · نسخه چاپي
  نظرات
هيچ نظري ارسال نشده است
  ارسال نظر
لطفاً براي ارسال نظر ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد
  امتياز
اين گزينه فقط براي كاربران عضو در نظر گرفته شده است

لطفا وارد سيستم كاربري خود شده و يا ثبت نام كنيد.

تا كنون امتيازي داده نشده است.
1390 ©
تمامی حقوق این سایت محفوظ و منوط به جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز می باشد.
طراحی و توسعه توسط شرکت پادسان سیستم