پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز
صفحه اصلي          آلبوم تصاوير          دريافت فايل          بخشنامه ها          تالارهای گفتگو          درباره ی ما          تماس با ما          اطلاعات دفاتر اسناد رسمي          واحد های جامعه          تشخيص صحت كدملي

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ؛ چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد ، قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند ...
  اتوماسیون اداری
  دریافت VPN
  سخن بزرگان
 

  جامعه استان البرز

 

 

  مراکز درمانی طرف قرارداد با کانون البرز
  امکانات جانبی
  دریافت teamviewer
  راهنمای گواهی امضاء الکترونیک
  فهرست
   ورود
  جديدترين مقالات
  پیوندهای مرتبط
  فرم تصديق اصالت اوراق دفاتر اسناد رسمي
  معرفی واحدها
  شناسه ملی

  «ثبت آنی معاملات» نقطه عطف ‌گذار به ثبت نوین
اخبار روز
«ثبت آنی معاملات» نقطه عطف ‌گذار به ثبت نوین

 قانون برنامه پنجم توسعه کشور و « توسعه سامانه یکپارچه ثبت اسناد و املاک»، که به موجب آن سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شد – تا پایان سال دوم برنامه مذکور– تمامی مراحل نقل‌وانتقال ثبت اسناد رسمی و املاک را به‌صورت الکترونیکی، عملیاتی كند. از این رهگذر برای فراهم كردن حوزه‌های زیرساختی الکترونیکی کردن ارائه خدمات ثبتی، در سال‌های اخیر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در قالب برنامه‌ریزی‌های فراوان و کارشناسی حوزه‌های اجرایی لازم، گام‌های بلندی به‌سوی اهداف برنامه پیمود که از آن جمله است : «توجه ویژه به عملیاتی کردن حوزه کاداستر»، « صدور اسناد مالکیت تک‌برگی ویژه املاک»، «صدور و توسعه امضای الکترونیک»، «راه‌اندازی سامانه الکترونیکی استعلام ثبت و ارسال الکترونیکی خلاصه معاملات املاک، در دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت» و «حذف اوراق بهادار تنظیم سند، از ابتدای سال جاری».و نهایتا آنچه از نیمه دوم شهریور بنا بر تاکید سازمان ثبت اسناد و املاک  در دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت ، عملیاتی می‌شود ، «ثبت آنی معاملات »، است. که بدون تردید مهم‌ترین تحول نظام ثبتی تاکنون و نقطه عطف کردار گذار از ثبت سنتی به ثبت نوین ، محسوب می شود.

«ثبت آنی معاملات»، ضمن الکترونیکی‌کردن تمامی مراحل تنظیم و ثبت نقل‌و‌انتقال اسناد رسمی، این امکان را برای دفاتر اسناد رسمی به عنوان بازوی اجرائی سازمان ثبت - فراهم کرده تا در فرآیند برخط ( آنلاین ) تنظیم معاملات شهروندان، به پایگاه اطلاعات مورد نیاز در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی جهت کنترل مستندات و تطبیق مدارک هویتی، دسترسی داشته و از مواردی چون ممنوعیت معامله اشخاص، محجوریت، ورشکستگی و ... اطلاع حاصل کنند. و این ویژگی سامانه ثبت آنی، دفاتر اسناد رسمی را از خدمات پرهزینه شرکت‌های پشتیبان به‌طور قابل ملاحظه‌ای بی‌نیاز می‌سازد. و همچنین «ثبت آنی معاملات» فوایدی مانند کاهش هزینه‌های درون سازمانی، تسریع در معاملات شهروندان ضمن افزایش امنیت اسناد رسمی، کاهش تردد و کاهش بستر ارتکاب جرائم و تخلفات رایج حوزه اسناد و املاک مانند کلاهبرداری و جعل درپی خواهدداشت. و در بلندمدت، این خود موجب پیشگیری از بسیاری دعاوی حوزه ثبتی و تطهیر پرونده‌های ناشی از آن در محاکم قضایی، خواهد بود. برای شهروندان نیز همواره این امکان وجود دارد که از طریق سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اصالت و صحت اسناد رسمی در معاملات خود را، بررسی كنند.
به نظر اینجانب موفقیت کامل و حداکثری «ثبت آنی معاملات »، در گرو شفاف‌سازی هر چه بیشتر تصمیمات سازمان متولی این امر و افزایش آگاهی عمومی است. و مواردی را در این خصوص لازم به ذکر می‌دانم، اولا، دفاتر اسناد رسمی به عنوان عامل اصلی و بازوی اجرائی سازمان ثبت در عملیاتی كردن «ثبت آنی معاملات»، و در مواجهه با شهروندان هستند. و از این حیث نقشی بسیار مهم و بی‌بدیل ایفا می‌كنند. لذا شایسته است سازمان مذکور فقط به ایجاد تکالیف متعدد برای دفاتر اسناد رسمی، اکتفا نكنند (برخی از این تکالیف به‌راستی مصداق تکلیف بما لایطاق است) و بیش از پیش بالحاظ زیرساخت‌های موجود در دفاتر اسناد رسمی و ملزومات آن، و با درنظر داشتن شرایط و مشکلات این قشر فرهیخته در ارائه خدمات، ضمن تعاملی منصفانه با دفاتر اسناد رسمی و به دور از هرگونه سیاست‌زدگی، زمینه ارائه خدمات ممتاز و موفقیت «ثبت آنی معاملات» را فراهم آورد. ثانیا، «ثبت آنی معاملات» چنانچه از نامش پیداست بدون خدمات مداوم شبکه اینترنت پرسرعت، معنای خود را از دست می‌دهد و موجب زحمت مضاعف شهروندان و عاملان طرح است و این، خود نقض غرض است. لذا همان‌گونه که ریاست سازمان ثبت‌اسناد و املاک بیان داشته‌اند باید رفع مشکلات کندی اینترنت و قطع مداوم آن، در همکاری با مراجع مربوط هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد. ثالثاً، حوزه ثبت و تغییرات کاربردی آن، و همچنین اهمیت اسنادرسمي، هنوز نزد جامعه حتی نزد بخش قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان و فعالان حقوقی ناآشنا و مغفول مانده‌است !
 لذا تخصیص جایگاه شایسته به این رشته در دانشکده‌های حقوق و نیز در حوزه اطلاع رسانی رسانه ملی و مطبوعات و نهاد‌های مسئول و افزایش اطلاعات شهروندان در خصوص ثبت اسناد و املاک می تواند نظام ثبتی نوین را هر چه بهتر و سریع‌تر به مقصد برساند.
*يوسف خمسه : کارشناس حقوق ثبتی*
admin در تاريخ یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۴ · 0 نظر · 2323 تعداد بازديد · نسخه چاپي
  نظرات
هيچ نظري ارسال نشده است
  ارسال نظر
لطفاً براي ارسال نظر ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد
  امتياز
اين گزينه فقط براي كاربران عضو در نظر گرفته شده است

لطفا وارد سيستم كاربري خود شده و يا ثبت نام كنيد.

تا كنون امتيازي داده نشده است.
1390 ©
تمامی حقوق این سایت محفوظ و منوط به جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز می باشد.
طراحی و توسعه توسط شرکت پادسان سیستم