سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۵
جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز
صفحه اصلي          آلبوم تصاوير          دريافت فايل          بخشنامه ها          تالارهای گفتگو          درباره ی ما          تماس با ما          اطلاعات دفاتر اسناد رسمي          واحد های جامعه          تشخيص صحت كدملي

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ؛ چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد ، قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند ...
  اتوماسیون اداری
  دریافت VPN
  سخن بزرگان
 

  جامعه استان البرز

 

 

  مراکز درمانی طرف قرارداد با کانون البرز
  امکانات جانبی
  دریافت teamviewer
  راهنمای گواهی امضاء الکترونیک
  فهرست
   ورود
  جديدترين مقالات
  پیوندهای مرتبط
  فرم تصديق اصالت اوراق دفاتر اسناد رسمي
  معرفی واحدها
  شناسه ملی

  نقض گسترده حقوق شهروندی در فرآیند نوپای « ثبت آنی معاملات»
اخبار روز
نقض گسترده حقوق شهروندی در فرآیند نوپای « ثبت آنی معاملات»

«سامانه ثبت آنی معاملات» مطابق تکلیف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، از 26 شهریور، در دفاتر اسناد رسمی و دوایر ثبتی عملیاتی شد.
آنچه در اهمیت و فواید این طرح و رویکرد ممتاز و غیر قابل انکار آن، شایسته است بار‌ها از سوی مسئولان و کارشناسان گفته شده و اینجانب نیز در یادداشت «ثبت آنی معاملات نقطه عطف...»
 
روزنامه قانون مورخ 10 شهریور به آن پرداخته‌ام و ضمن آن متذکر شدم که اجرای کامل و بهینه ثبت آنی معاملات در گرو فراهم‌سازی همه جانبه بستر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وپشتیبانی اینترنت پرسرعت مداوم (البته نه با مفهومی که در حال حاضر دایر است !)، است و اصرار بر اجرای آن بدون دسترسی به موارد مذکور، نقض غرض بوده و موجب زحمت مضاعف شهروندان و مجریان طرح خواهد بود.آنچه از 26 شهریور در مراجعه شهروندان به دفاتر اسناد رسمی اتفاق افتاد متاسفانه عدم توجه به نظرات دلسوزان و کارشناسان بود.
 
سامانه ثبت آنی از ساعات اولیه شروع آن با اختلال پی در پی روبه‌رو شد و دفاتر اسناد رسمی مکلف به اجرای آنچه ناشدنی‌ است! و از عهده آنان خارج است، شدند. مداومت اختلال سامانه مذکور، دفاتر اسناد رسمی را کاملا از حیز انتفاع خارج كرد. به نحوی که مسئولان دفاتر شاهد اعتراضات بی‌شمار شهروندان بوده‌اند. همه اینها در حالی است که هدف ترغیب جامعه به رسمی كردن معاملات خود در کمترین زمان !! بود و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

صرف نظر از حقوق مادی و معنوی فوت شده از دفاتر اسناد رسمی و مجموعه تحت نظر آنان، که موجب سرگردانی و نگرانی شدید این صنف شده، چرخه اقتصادی کشور در حوزه معاملات نیز، در روزهای اخیر به شدت متاثر شده و حجم انجام معاملات رسمی کاهش یافته است (و این همان نقض غرض است) و بنا بر شواهد موجود در برخی موارد معاملات افراد فسخ شده و از این رهگذر شهروندان و مراجعان نیز سرگردان و دچار خسران شده‌اند.

آیا موارد روی‌داده جز نقض حقوق شهروندی و نادیده گرفتن اصل آزادی قراردادها ست ؟ و آیا آنان که به هر نحو متضرر شده اند – مطابق مقررات – حق ندارند مدعی باشند ؟ آیا نارضایتی حاصل از این سامانه در دفاتر اسناد رسمی تايیدیه ای نخواهد شد بر ادعای آنان که سند رسمی و ثبت رسمی معاملات را، امری پر‌هزینه و غیر ضروری می‌دانندوِآیا مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک (تحت نظر قوه قضايیه) نباید پاسخگوی وضعیت موجود باشند؟

پیشنهاد اینجانب به این بزرگواران این است که تا بیش از این اعتماد عمومی و حقوق افراد لطمه ندیده، به‌صورت موقت رویه قبل از ثبت آنی را اجرايی كنند تا در فرصت پیش آمده نواقص و معایب سامانه مذکور مورد باز بینی قرار گیرد.
 
*یوسف خمسه *کارشناس حقوق ثبتی و مدرس مراکز آموزش عالی
admin در تاريخ دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۱ · 0 نظر · 2408 تعداد بازديد · نسخه چاپي
  نظرات
هيچ نظري ارسال نشده است
  ارسال نظر
لطفاً براي ارسال نظر ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد
  امتياز
اين گزينه فقط براي كاربران عضو در نظر گرفته شده است

لطفا وارد سيستم كاربري خود شده و يا ثبت نام كنيد.

تا كنون امتيازي داده نشده است.
1390 ©
تمامی حقوق این سایت محفوظ و منوط به جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز می باشد.
طراحی و توسعه توسط شرکت پادسان سیستم