پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز
صفحه اصلي          آلبوم تصاوير          دريافت فايل          بخشنامه ها          تالارهای گفتگو          درباره ی ما          تماس با ما          اطلاعات دفاتر اسناد رسمي          واحد های جامعه          تشخيص صحت كدملي

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ؛ چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد ، قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند ...
  اتوماسیون اداری
  دریافت VPN
  سخن بزرگان
 

  جامعه استان البرز

 

 

  مراکز درمانی طرف قرارداد با کانون البرز
  امکانات جانبی
  دریافت teamviewer
  راهنمای گواهی امضاء الکترونیک
  فهرست
   ورود
  جديدترين مقالات
  پیوندهای مرتبط
  فرم تصديق اصالت اوراق دفاتر اسناد رسمي
  معرفی واحدها
  شناسه ملی

  لزوم بهره گیری از شماره اقتصادی
اخبار روز

لزوم بهره گیری از شماره اقتصادی

لزوم بهره گیری از شماره اقتصادی

همانگونه که در گزارش قبلي با عنوان "شماره اقتصادي چيست؟" اشاره شد شماره اقتصادي شماره منحصر بفردي است كه توسط سازمان امور مالياتي كشور، به اشخاص حقيقي و حقوقي که فعاليت اقتصادي دارند، اختصاص داده مي شود.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از رسانه مالياتي ايران، در اين گزارش تلاش شده است تا موضوع از زواياي ديگري مورد مداقه قرار گيرد. از اينرو سوالات مختلفي را از کارشناسان مالياتي و اقتصادي پرسيديم. البته نظرات مردم را نيز جويا شديم.

 

يکي از کارشناس مالياتي در خصوص ضرورت و دستورالعمل بکارگيري شماره اقتصادي،گفت: در اجراي بند 52 قانون بودجه سال 1392 کل کشور، كليه اشخاص حقيقي و حقوقي مکلف به تکميل فرآيند الکترونيکي ثبت نام جهت دريافت شماره اقتصادي هستند. فرآيند ثبت نام موديان شامل مراحل پيش ثبت نام و ثبت نام است.چنانچه اشخاص حقيقي و حقوقي فراخوان شده در مهلت تعيين شده نسبت به تکميل ثبت نام اقدام ننمايند، از کليه معافيت ها و بخشودگي جرايم مقرر در قانون ماليات هاي مستقيم و ماليات بر ارزش افزوده در سال مربوطه محروم مي شوند که قانون بودجه سال 92 نيز به اين موضوع تاکيد دارد.

 

از يک صاحب نظر اقتصادي سوال کرديم به نظر شما استفاده از شماره اقتصادي چه نفعي براي فعالان اقتصادي و سازمان مالياتي مي تواند داشته باشد؟ گفت:  از جمله مزيت هاي استفاده و درج شماره اقتصادي روي فاکتورهاي خريد و فروش، امکان محاسبه صحيح سود به دست آمده در معاملات و جلوگيري از بوجود آمدن تشابه اسمي اعم از فردي و يا نام تجاري است که در نهايت از بروز اشتباه در محاسبه ماليات و يا دريافت ماليات مضاعف و غيرقانوني جلوگيري مي کند.بنابراين در صورت دريافت کارت اقتصادي و درج شماره اقتصادي بر روي صورتحسابها و رعايت آيين نامه تحرير دفاتر و اصول و موازين حسابداري و محاسبه درست ماليات، براساس اسناد و مدارک صحيح از رسيدگي بصورت علي الراس جلوگيري خواهد شد. علاوه بر اين با بهره گيري از شماره اقتصادي، سازمان امور مالياتي کشور نيز مي تواند دفاتر قانوني، فاکتورها و صورتحساب هاي صادر شده را به راحتي بررسي کند. لذا اجحاف در حق مؤديان و تضييع حقوق حقه دولت به حداقل مي رسد.

 

يکي از کارشناسان مالياتي درخصوص دامنه کاربرد شماره اقتصادي چنين عنوان کرد: كليه اشخاص حقيقي كه به انجام معاملات و هر نوع فعاليت اقتصادي مبادرت مي نمايند و كليه اشخاص حقوقي كه با توجه به فراخوان هاي سازمان امور مالياتي کشور مشمول اين موضوع هستند، بايد نسبت به پيش ثبت نام و تکميل مراحل بعدي ثبت نام اقدام نمايند.

 

با يک فروشنده مبل که مي گفت من ثبت نام شماره اقتصادي را از راديو شنيدم اما ثبت نام نکرده ام، موضوع را درميان گذاشتيم و مزيت هاي آن را شرح داديم. سوال کرديم آيا شما راغب به ثبت نام شديد؟ دليل تان چيست؟ گفت: به هرحال همه دوست داريم در يک فضاي سالم و رقابتي و بدون تبعيض کار کنيم. برخي مواقع مقايسه مي کنيم مي بينيم که دريافت مالياتها به نوعي عادلانه نبوده حالا يا اطلاعاتشان از پرونده افراد کافي نبوده و يا اعمال سليقه شده و يا نظارت درست صورت نگرفته ولي من فکر مي کنم در صورت اجباري شدن استفاده از شماره اقتصادي در فاکتورها و صورتحسابها و ايجاد بانک اطلاعاتي جامع، به عدالت مالياتي نزديک تر مي شويم.

 

از يک فروشنده لوازم يدکي خودرو هم سوال کرديم آيا موضوع ثبت نام شماره اقتصادي را شنيديد؟ نظرتان چيست؟ گفت: من اين موضوع را مدتي بود که در روزنامه ها مي ديدم و با اطلاعاتي که از مزيت هاي آن شنيدم، خودم براي ثبت نام به يکي از دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کردم. باتوجه به اطلاعات و راهنمايي هاي کامل موجود در سايت  WWW.TAX.GOV.IR، شخصا توانستم ثبت نام کنم و کدرهگيري دريافت کنم. چند روز بعد مامور پست برايم برگه حاوي نام کاربري و رمز عبور مربوطه را آورد تا از اين طريق کارهايم را پيگيري نمايم. به هر حال با توجه به ضرورت هاي قانوني اجراي اين موضوع و اطلاع رساني هاي گسترده از طرق مختلف از قبيل راديو و تلويزيون، مطبوعات و ديگر ابزارهاي اطلاع رساني، اغلب فعالان اقتصادي اقدام به ثبت نام کرده اند.

 

گفتني است در صورت آشنايي بيشتر افراد با مزيت ها و کاربردهاي آن و الزامي شدن ارايه خدمات مالياتي از اين طريق، استقبال بيشتري بعمل خواهد آمد.

admin در تاريخ چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۳ · 0 نظر · 2139 تعداد بازديد · نسخه چاپي
  نظرات
هيچ نظري ارسال نشده است
  ارسال نظر
لطفاً براي ارسال نظر ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد
  امتياز
اين گزينه فقط براي كاربران عضو در نظر گرفته شده است

لطفا وارد سيستم كاربري خود شده و يا ثبت نام كنيد.

تا كنون امتيازي داده نشده است.
1390 ©
تمامی حقوق این سایت محفوظ و منوط به جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز می باشد.
طراحی و توسعه توسط شرکت پادسان سیستم