سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۱
جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز
صفحه اصلي          آلبوم تصاوير          دريافت فايل          بخشنامه ها          تالارهای گفتگو          درباره ی ما          تماس با ما          اطلاعات دفاتر اسناد رسمي          واحد های جامعه          تشخيص صحت كدملي

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ؛ چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد ، قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند ...
  اتوماسیون اداری
  دریافت VPN
  سخن بزرگان
 

  جامعه استان البرز

 

 

  مراکز درمانی طرف قرارداد با کانون البرز
  امکانات جانبی
  دریافت teamviewer
  راهنمای گواهی امضاء الکترونیک
  فهرست
   ورود
  جديدترين مقالات
  پیوندهای مرتبط
  فرم تصديق اصالت اوراق دفاتر اسناد رسمي
  معرفی واحدها
  شناسه ملی

  کانون سردفتران از قوه قضائیه خواستار شد به‌روزرسانی هزینه صدور «سند» در دفترخانه‌ها
اخبار روز

کانون سردفتران از قوه قضائیه خواستار شد به‌روزرسانی هزینه صدور «سند» در دفترخانه‌ها

کانون سردفتران از قوه قضائیه خواستار شد به‌روزرسانی هزینه صدور «سند» در دفترخانه‌ها

کانون سردفتران و دفتریاران از قوه قضائیه خواست تا با به‌روزرسانی هزینه صدور سند در دفاتر اسناد رسمی اقدام کند.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از سايت روزنامه «دنیای اقتصاد»، اعضای هیات مدیره کانون سردفتران در دیدار با معاون اول قوه قضائیه خواستار اعمال تناسب میان هزینه‌های ثبت سند با حق التحریر دفاتر اسناد رسمی شدند.

 

به گفته مسوولان کانون سردفتران، آخرین به‌روز‌رسانی در میزان حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی برای ثبت سند رسمی، مربوط به سال 90 بوده است که براساس قانون باید هر چهار سال یکبار یعنی در سال جاری مجددا مورد بازنگری و به‌روزرسانی قرار بگیرد.

 

اعضای هیات مدیره کانون سردفتران در دیدار با حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با ذکر دو نکته قابل توجه در تعیین حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی، خاطرنشان کردند: آخرین به‌روز‌رسانی حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی مربوط به چهار سال قبل بوده و این در حالی است که حق‌الزحمه ثبت اسناد رسمی براساس قیمت منطقه‌ای املاک و نه براساس قیمت واقعی آنها محاسبه می‌شود.

 

به گزارش «دنیای اقتصاد»، قیمت منطقه‌ای املاک که هم اکنون مبنای تعیین حق‌الزحمه دفاتر اسناد رسمی است حدود یک بیستم ارزش واقعی معاملات است.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در این نشست تاکید کرد: با توجه به تورمي كه در كشور وجود دارد و نوسان قيمت املاك و افزايش روزافزون آن و هزينه دفاتر اسنادرسمي كه سالانه بر حسب تورم زياد مي‌شود، لازم است هزينه حق‌التحرير دفاتر اسنادرسمي نيز سالانه بر مبناي آن تغيير کرده و محاسبه شود.

 

محمدرضا دشتی اردکانی، همچنین به مشكلات و معضلات عدم درج قيمت واقعي املاك در اسناد انتقالي دفاتر اسنادرسمي اشاره كرد و خواستار اين شد كه به جاي ارزش معاملاتي، حق‌التحریر دفاتر بر حسب قيمت واقعي محاسبه و اخذ شود.

 

  انتقاد از هم عرض شدن سند عادی و سند رسمی

 

رئيس كانون سردفتران و دفترياران همچنين درخصوص تصويب قانون ماليات‌هاي مستقيم كه به شوراي نگهبان ارسال شده است، عنوان كرد: در اصلاحيه به عمل آمده متاسفانه سند عادي هم عرض سند رسمي قرار گرفته و حتي در تبصره 12 الحاقي به ماده 53 قانون ماليات‌هاي مستقيم موجريني كه با مستاجر خود اجاره‌نامه عادي تجديد و در سامانه اطلاعات املاك آن را منعكس كرده‌اند از تخفيف مالياتي برخوردار مي‌شوند. در حالي كه هيچ‌گونه اشاره‌اي به سند رسمي نشده و در واقع كساني كه مبادرت به تنظيم سند اجاره رسمي مي‌كنند هيچ مزيت و تخفيفي براي آنها قائل نشده‌اند.

 

وي ادامه داد: همچنين در اين تبصره اساسا كارشناسي انجام نشده و متاسفانه در هيچ يك از مراحل تصويب و بررسي قانون ماليات‌هاي مستقيم نظر كارشناسي كانون مورد پذيرش قرار نگرفته و حتي دعوتي نيز از نمايندگان كانون به صورت رسمي صورت نگرفته است. حجت‌الاسلام محسني اژه‌ای معاون اول قوه قضائيه نیز در این نشست با تاكيد بر اينكه دفاتر اسناد رسمي نقش مهمي در سيستم قضايي كشور دارند به ارائه راهكارها و رهنمودهاي لازم در مورد دفاتر اسنادرسمي پرداخت.

 

  حق‌التحریر دفترخانه‌ها یک بیستم پورسانت بنگاه‌های مسکن

محمد عظیمیان، عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در این زمینه به «دنیای اقتصاد» گفت: در حالی که پورسانت بنگاه‌های مسکن بابت معامله یک واحد مسکونی، معادل یک درصد از ارزش واقعی املاک است، حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی، حدود یک بیستم پورسانت بنگاه‌ها است. وی توضیح داد: برای مثال، در صورتی که حق کمیسیون بنگاه‌های مسکن برای انجام معاملات املاک در یک معامله 100 میلیون تومانی حدود یک میلیون تومان است، این میزان در دفاتر اسناد رسمی معادل حدود 30 هزار تومان از هر یک از طرفین یعنی 60 هزار تومان از دو طرف است که به هیچ‌وجه این دو حق‌الزحمه با هم تناسب و حتی نزدیکی ندارد. این در حالی است که حتی اگر دریافت حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی براساس قیمت‌های واقعی هم باشد، این میزان حدود 370 هزار تومان می‌شود.

admin در تاريخ دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۸ · 0 نظر · 2464 تعداد بازديد · نسخه چاپي
  نظرات
هيچ نظري ارسال نشده است
  ارسال نظر
لطفاً براي ارسال نظر ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد
  امتياز
اين گزينه فقط براي كاربران عضو در نظر گرفته شده است

لطفا وارد سيستم كاربري خود شده و يا ثبت نام كنيد.

تا كنون امتيازي داده نشده است.
1390 ©
تمامی حقوق این سایت محفوظ و منوط به جامعه سردفتران و دفتریاران استان البرز می باشد.
طراحی و توسعه توسط شرکت پادسان سیستم